Czwartek, 9 Maja

Dzieje Apostolskie 18,1-8.

Paweł opuścił Ateny i przybył do Koryntu.
Znalazł tam pewnego Żyda, imieniem Akwila, rodem z Pontu, który z żoną Pryscyllą przybył niedawno z Italii, ponieważ Klaudiusz wysiedlił z Rzymu wszystkich Żydów. Przyszedł do nich,
a ponieważ znał to samo rzemiosło, zamieszkał u nich i pracował; zajmowali się wyrobem namiotów.
A co szabat rozprawiał w synagodze i przekonywał tak Żydów, jak i Greków.
Kiedy Sylas i Tymoteusz przyszli z Macedonii, Paweł oddał się wyłącznie nauczaniu i udowadniał Żydom, że Jezus jest Mesjaszem.
A kiedy się sprzeciwiali i bluźnili, otrząsnął swe szaty i powiedział do nich: «Krew wasza na waszą głowę, ja nie jestem winien. Od tej chwili pójdę do pogan».
Odszedł stamtąd i poszedł do domu „czciciela Boga”, niejakiego Tycjusza Justusa. Dom ten przylegał do synagogi.
Przełożony synagogi, Kryspus, uwierzył w Pana z całym swym domem, wielu też słuchaczy korynckich uwierzyło i przyjmowało wiarę i chrzest.

Księga Psalmów 98(97),1bcde.2-3b.3c-4.

Śpiewajcie Panu pieśń nową,
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica
i święte ramię Jego.

Pan okazał swoje zbawienie,
na oczach pogan objawił swoją sprawiedliwość.
dla domu Izraela.
Ujrzały wszystkie krańce ziemi

Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio,
cieszcie się, weselcie i grajcie.

Ewangelia wg św. Jana 16,16-20.

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jeszcze chwila, a nie będziecie Mnie widzieć, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie».
Wówczas niektórzy z Jego uczniów mówili między sobą: «Cóż to znaczy, co nam mówi: „Chwila, a nie będziecie Mnie widzieć, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie”; oraz: „Idę do Ojca”?»
Mówili więc: «Cóż znaczy ta chwila, o której mówi? Nie rozumiemy tego, co powiada».
Jezus poznał, że chcieli Go pytać, i rzekł do nich: «Pytacie się jeden drugiego o to, że powiedziałem: „Chwila, a nie będziecie Mnie widzieć, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie?”
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Wy będziecie płakać i zawodzić, a świat się będzie weselił. Wy będziecie się smucić, ale smutek wasz przemieni się w radość».

Św. Bernard z Clairvaux

„Postępują naprzód wśród płaczu, niosąc ziarno na zasiew”. Czy zawsze będą już tak płakać? Na pewno nie: „Z powrotem przychodzą wśród radości, przynosząc swoje snopy” (Ps 126,6). I będą mieli powód do radości, bo przyniosą swoje snopy chwały. Ale, powiecie, to nadejdzie w dniu ostatecznym, w momencie zmartwychwstania, a oczekiwanie jest takie długie. Nie traćcie odwagi, nie poddawajcie się tej dziecinadzie. Oczekując, otrzymacie „zadatek Ducha” (2 Kor 1,22), wystarczająco, aby żąć w radości już dzisiaj. Siejcie w sprawiedliwości, mówi Pan, i zbierajcie nadzieję życia wiecznego. On już was nie odsyła do ostatniego dnia, kiedy wszystko będzie wam dane prawdziwie, a nie w nadziei. On mówi o chwili obecnej. Rzecz jasna, nasza radość będzie wielka, a szczęście nieskończone, kiedy zacznie się prawdziwe życie. Ale i teraz, w nadziei, tak wielka radość nie może być tej radości pozbawiona.

Źródło: http://ewangelia.org/rss/v2/evangelizo_rss-pl.xml