św. Jowinian, św. Eutymiusz, św. Maksym, św. Britto, św. Hilary
5 maja 2024

Prośba o dar serca na uruchomienie ogrzewania w naszym kościele

14 października 2023r. Odsłon: 456

Drodzy parafianie i wszyscy przyjaciele naszej parafii!

W ciągu ostatnich tygodni zwróciłem się do kilku firm o przedstawienie oferty uruchomienia ogrzewania w naszej świątyni. O potrzebie zapewnienia komfortu cieplnego w naszym kościele nikogo nie muszę przekonywać. Spośród różnych sposobów, biorąc pod uwagę wiele ważnych spraw i okoliczności, po bardzo wnikliwych konsultacjach uzyskałem pewność, że na dzień dzisiejszy najlepszym wyborem będzie montaż elektrycznych pieców kumulacyjnych.

Piece korzystają energii elektrycznej z tzw. taryfy nocnej czyli tańszej. Ciepło przekazywane jest za pomocą bezgłośnego nadmuchu. Centralny czujnik ustala temperaturę w pomieszczeniu i w zależności od niego pracują wszystkie piece. Stała temperatura utrzymywana w świątyni (tj. ok. 3 stopni) pozwala wyeliminować wilgoć. Jednocześnie wnęki po usuniętych grzejnikach doskonale pasują do montażu w nich pieców, nie niszcząc wizerunku kościoła. Obecność centralnego sterownia pozwala zmieniać temperaturę na niedziele czy dni powszednie a równocześnie decydować w zależności od temperatury otoczenia.

Wstępne ustalenia zakładały rozpoczęcie prac w przyszłym roku. Jednak okazało się, że od 1 listopada producent pieców podwyższa cenę sprzedaży, co spowodowałoby podwyżkę całej inwestycji o nawet 20 czy 30 tysięcy. Dlatego też nie można było inaczej postąpić jak rozpocząć wszystko, aby jak najszybciej uruchomić ogrzewanie w naszym kościele.

Montaż i uruchomienie, zakup 11 pieców zostały wycenione na blisko 93 tysiące złotych. W tej cenie nie ma likwidacji dotychczasowych grzejników , żeliwnych, przygotowanie wnęk do wstawienia pieców oraz doprowadzenie energii elektrycznej do poszczególnych miejsc. Bezpośrednie prace rozpoczną się już w listopadzie a zakończenie planowane jest na pierwszą połowę stycznia. Cała płatność została podzielona na raty, ale najważniejsza I rata decyduje o rozpoczęciu inwestycji, gdyż za tą kwotę można zarezerwować u producenta zakup pieców bo dotychczasowej, dla nas korzystniejszej cenie.

W związku z tym rzeczą oczywistą jest odłożenie w czasie prac, które były zaplanowane i przygotowane w naszym kościele czyli utworzenie kaplicy adoracji wraz z zaprojektowaną dla nas monstrancją czy też przygotowanie konfesjonału przystosowanego do spowiedzi osób słabosłyszących. Dotychczas zbierane ofiary nie wystarczą aby sfinansować całe przedsięwzięcie, a nawet zapłacenie 37 tysięcy jako pierwszej raty. Poszczególne raty w listopadzie i grudniu są na tyle wysokie, że tylko ofiarami z tacy nie mogą być zapłacone. Pozostała kwota ma być uregulowana już po zakończeniu wszystkich prac.

Nie zwracałem się z prośbą gdy kościół zyskał monitoring na zewnątrz i wewnątrz oraz system alarmowy, które to działania pozwalają, że świątynia jest otwarta teraz przez cały dzień. Nie prosiłem o gdy całkowicie zostało zmienione nagłośnienie, gdy zostały wymienione wszystkie kielichy, ornaty i inne szaty i naczynia liturgiczne. O wielu jeszcze rzeczach, które zostały zrobione od 2020 r. można byłoby teraz wspominać, ale przedstawiona sprawa wymaga zupełnie czegoś innego.

Proszę o wsparcie uruchomienia ogrzewania w naszym kościele!

Już od dzisiaj można zabrać przygotowane koperty, w których (jeśli ktoś będzie sobie życzył podpisane) będzie można złożyć swój dar serca. Na naszych stronach internetowych oraz na ogłoszeniu w przedsionku podany jest numer konta, na który można dokonywać przelewów.

Dotychczasowy system z żeliwnymi grzejnikami został zainstalowany przed II wojną światową. Z modyfikacjami funkcjonował bardzo wiele lat. Ostatnio jesteśmy zdani na gazowe podgrzewacze, które przecież nie spełniają naszych oczekiwań i potrzeb. Jest możliwe, aby już w styczniu zaczęło funkcjonować nowoczesne ogrzewanie, które pozwoli nam modlić się mimo niskich temperatur. Ta inwestycja posłuży na wiele następnych lat.

Proszę również zachęćcie innych do wsparcia tej sprawy. Każda najmniejsza nawet kwota przybliży nas do tego, aby w miesiącach zimowych wszyscy mogli  czuć się dobrze w ogrzanym pomieszczeniu i nie rezygnowali z powodu zimna z obecności w naszym kościele.

Ufny w Opatrzność Bożą i niezawodną opiekę Maryi polecam tę sprawę Waszym modlitwom, życzliwości i materialnemu wsparciu.

ks. kan. Robert Kos

Nr konta parafialnego: