Tradycyjne poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę nie odbędzie się.

Przy wyjściu głównym z kościoła zostały wyłożone teksty rodzinnej modlitwy przed uroczystym posiłkiem wielkanocnym, które można zabrać ze sobą. Prosimy, aby w każdej rodzinie naszej parafii rozpocząć poranek wielkanocny od wspólnej modlitwy przed świątecznym śniadaniem.

Tekst modlitwy został również zamieszczony poniżej.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM
W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Źródło: „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nry 1347-1350

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Przeżywając radosny czas zmartwychwstania naszego Zbawiciela, gromadzimy się przy świątecznym stole. W tym szczególnym czasie, kiedy nie mamy pełnej możliwości wyrażania naszej radości publicznie, w świątyniach gromadzimy się w kościele domowym. Od wieków Uroczystość Zmartwychwstania związana jest ze wspólnym, świątecznym posiłkiem. Dlatego przygotowaliśmy do błogosławieństwa pokarmy, jakie spożywać będziemy w rodzinnym gronie. Prośmy Chrystusa, aby obdarzył nasze serca wzajemną życzliwością.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.                      (Mt 6, 31 ab.32b-33)

Z Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? Co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane."

Następnie ojciec rodziny lub przewodniczący wypowiada zachętę do wspólnej modlitwy:

W czasie, kiedy jest nam dane gromadzić się na wspólnym posiłku wielu naszych bliźnich przeżywa cierpienia związane z pandemią, jaka nas dotyka. Wielu utraciło swoich bliskich. Nie każdy może zasiąść dziś do świątecznego stołu, tak jak my. Ich wszystkich polećmy Bogu we wspólnej modlitwie.

Wszyscy wypowiadają modlitwę: Ojcze nasz…

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.