W dniach 27 września-5 października Wierni parafii pw. Niepokalanego Serca NMP, św. Wojciecha BM w Barlinku oraz Narodzenia NMP w Pełczycach udali się na pielgrzymkę do Medjugorie.

W pierwszym dniu naszego pielgrzymowania uczestniczyliśmy w programie Archidiecezjalnej Pielgrzymki na Jasnej Górze. Po udziale w nabożeństwie  drogi krzyżowej na Wałach Jasnogórskich umocnieni błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi udaliśmy się w kierunku Wadowic, aby odwiedzić miasto św. Jana Pawła II. Następnie przejechaliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej aby wziąć udział we Mszy św. celebrowanej przy cudownym obrazie Matki Bożej Kalwaryjskiej. Kraków był kolejnym punktem naszego pielgrzymowania. Po Mszy św. sprawowanej w Centrum Jana Pawła II udaliśmy się na Wawel i do Kościoła Mariackiego. Zaraz po zwiedzeniu Krakowa udaliśmy się w długą podróż w kierunku Medjugorie.

Poznawanie tego niezwykłego miejsca rozpoczęliśmy od spaceru po najważniejszych punktach tego miasta. Następnie poznaliśmy działającą w Medjugorie wspólnotę Cenacolo, której charyzmatem jest niesienie pomocy młodym ludziom z problemami narkotykowymi i alkoholowymi. Wspólnota pomaga powrócić do dobrego życia poprzez wsparcie towarzyszącego „anioła stróża”, podejmowanie intensywnej pracy, modlitwy, dzielenie się uczuciami, rozwijanie talentów i prowadzenie zajęć sportowych.

Wieczorami uczestniczyliśmy w modlitwach odbywających się przy kościele pw. Św. Jakuba w Medjugorie. Każdego dnia odmawiany jest tutaj różaniec, odprawiana jest Msza Święta, koronka pokoju oraz godzinna adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Ogromne wrażenie robi wielość kapłanów i wiernych z całego świata, zwłaszcza ludzi młodych. Wiele osób przystępuje tutaj do sakramentu spowiedzi świętej i zmienia swoje życie. Modlitwy tłumaczone są na kilkanaście języków drogą radiową. Budujący jest obraz modlącego się Kościoła, tworzącego wspólnotę wiary, miłości i komunii. Mieliśmy również możliwość uczestnicząc w modlitwie przy niebieskim krzyżu podczas widzenia Mirjany.

Poza bogatymi przeżyciami duchowymi, mieliśmy możliwość doświadczyć również radości odpoczynku i podziwiania piękna przyrody zwiedzając Mostar - miasto położone nad piękną rzeką Neretwą. Poznaliśmy życie w wielokulturowym mieście, w którym współżyją ze sobą wyznawcy religii muzułmańskiej, rzymsko-katolickiej, prawosławnej i żydowskiej. Przeszliśmy kamiennym mostem i wąskimi uliczkami Starego Miasta wypełnionymi mnóstwem małych sklepików z pamiątkami. 

Zwiedziliśmy Blagaj czy chorwacki Dubrownik, który nazywany jest perłą Dalmacji będącej na liście Unesco. Po przyjeździe do Tihalijny uczestniczyliśmy we Mszy św., a następnie udaliśmy się do Mariji Bistricy zwanej Chorwacką Częstochową aby tam po Mszy św. porannej udać się w drogę powrotną do domu. 

Myślę, że każdy przywiózł do domu własne doświadczenia z tego czasu łaski, które ubogaciły naszą wiarę i będą przynosiły wspaniałe owoce w naszym życiu. Pan Bóg obdarował nas piękną pogodą i bogactwem darów spotkania wspaniałych ludzi, a przede wszystkim spotkania z Matką Bożą – Królową Pokoju. Za cały ten czas, który na długo pozostanie w naszych sercach, serdecznie dziękujemy Bogu i organizatorom naszej pielgrzymki.

 

Search

f t g

Informacje

Biuro parafialne  czynne jest:

    wtorek od godz. 9:00 do 10 :00
    środa od godz. 16:00 do 17:00
    czwartek od godz.19:00 do 20:00

Kontakt

ul. Kościelna 3
74-320 BARLINEK
tel. 95/746-12-04
Gmina: Barlinek
Powiat: Myśliborski
www.parafiabarlinek.pl